fbpx

Kurkuma – właściwości, działanie

Kurkuma – co to jest?

Kurkuma to zmielona i wysuszona bulwa ostryżu długiego, który przywędrował do nas z Indii. Kurkuma najbardziej znana jest jako przyprawa do curry czy masali. Dzięki swojej intenstywnej, żółtej barwie była dawniej wykorzystywana do barwienia tkanin – obecnie jako wskaźnik w laboratoriach chemicznych, a także w branży kosmetycznej.

Kurkuma
Kurkuma – zawarta w niej kurkumina to bardzo silny przeciwutleniacz

Na co pomaga kurkuma?

Kurkuma jest szczegółowo opisywana ze względu na swoje właściwości lecznicze w starożytnej literaturze indyjskiej i chińskiej, która dodatkowo zainicjowała badania w celu rozszerzenia spektrum tego rodzimego zioła. Podstawowym biologicznie aktywnym składnikiem kurkumy jest polifenol, kurkumina, pomarańczowo-żółty proszek, który ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co częściowo może przyczynić się do potencjału kurkuminy w zapobieganiu takim stanom, jak rak, choroba Alzheimera, choroba serca i zapalenie stawów, żeby wymienić tylko kilka.

Przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, wydaje się zmniejszać objawy kataru siennego, takie jak kichanie, swędzenie, katar i przekrwienie. Większość dostępnych badań pokazuje, że biorąc kurkuminę, substancję chemiczną zawartą w kurkumie, zmniejszają się objawy depresji u osób już stosujących lek przeciwdepresyjny. Niektóre badania pokazują także, że przyjmowanie wyciągów z kurkumy, samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami ziołowymi może zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Kurkumina może poprawić pamięć i uwagę starszych osób

Źródło: World Journal of Pharmaceutical Research, Volume 4, Issue 10, 579-585

Produkty, w których składzie znajdziesz kurkumę

W naszych suplementach stosujemy ręcznie sypane, naturalne surowce zielarskie, w tym sproszkowaną kurkumę. Jest ona składnikiem unikalnych, starannie dobieranych mieszanek pomagających w zapewnieniu idealnej harmonii:

Opinie, spostrzeżenia, własne doświadczenia? Podziel się nimi w temacie: Kurkuma – właściwości, działanie
.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *