fbpx

Krzem organiczny – pierwiastek życia

Krzem przyczynia się do utrzymania dynamicznej równowagi, którą nazywamy zdrowiem. Jego poziom maleje wraz z wiekiem, a uzupełnianie go może opóźnić procesy starzenia oraz degeneracji komórek i struktur ciała. Nazywany jest często pierwiastkiem ŻYCIA.

Właściwości krzemu organicznego

Wykazano związek między przyswajaniem ok. 70 pierwiastków a zawartością krzemu w diecie. Istotne jest zrozumienie wzajemnych oddziaływań pomiędzy krzemem, a innymi pierwiastkami. W stosunku do niektórych krzem wykazuje działanie synergistyczne (czyli umożliwia wchłanianie). Do tej grupy należą:

 • wapń,
 • magnez,
 • fosfor,
 • miedź,
 • cynk,
 • siarka.

Wówczas, gdy brakuje krzemu możliwy jest niedobór tych pierwiastków z powodu zaburzonego ich wchłaniania. W stosunku do innych zaś pierwiastków krzem jest antagonistą (czyli konkuruje z nimi). Te pierwiastki to:

 • glin (aluminium),
 • rtęć,
 • ołów,
 • kadm,
 • chrom,
 • stront,
 • potas.

Ciekawe są także pewne zależności, np. wapń-krzem. Wapń jest bardziej aktywnym pierwiastkiem w tym układzie. Zbyt duży dowóz wapnia przy zbyt małym dowozie krzemu spowodować może kłopoty. Te problemy to trądzikowe ze skórą (mijających po odstawieniu nabiału i włączeniu krzemu). To również rozwój miażdżycy. U chorych na tę chorobę stwierdzono niezwykle niską zawartością krzemu w tkankach tworzących ścianki naczyń krwionośnych w porównaniu z osobami zdrowymi.

Z drugiej strony obecność krzemu jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania niektórych pierwiastków. Są to między innymi wapń, magnez i inne, w stosunku do których krzem działa synergistycznie. Jeśli więc – pomimo intensywnej suplementacji np. magnezu – nadal występują oznaki jego niedoboru, to być może w tym momencie brakuje krzemu, dzięki któremu ten magnez zostałby przyswojony.

Przyczyną trądziku mogą być zaburzenia gospodarki pierwiastkami na linii krzem-wapń

Inną ważną zależnością jest antagonizm glin-krzem. Krzem to nasz obrońca przed toksycznymi metalami jak glin, ale również rtęć, ołów czy kadm. Podejrzewa się, że choroby otępienne takie jak choroba Alzheimera mogą być spowodowane gromadzeniem się glinu w tkance mózgu.

Żyjemy w czasach zalewu aluminium. Otaczają nas puszki, aluminiowa folia do żywności, aluminiowe jednorazowe tacki do pieczenia, patelnie i garnki, aluminiowe wieczka jogurtów. Aluminium zawarte jest też w dostępnych bez recepty lekach np. na zgagę, w kosmetykach (np. dezodorantach, kremach z filtrem UV). Jest go też, niestety, coraz więcej w glebie. Wobec tego może znaleźć się też w naturalnej żywności (zarówno roślinnej jak i w mięsie zwierząt). Tym bardziej znajdziemy go w przetworzonej (środki wybielające mąkę czy zapobiegające zbrylaniu się np. soli kuchennej są często związkami glinu).

Aluminium przedostaje się do gleby
Żyjemy w czasach aluminium – jest go coraz więcej w lekach, kosmetykach, a nawet w glebie

Brytyjski naukowiec z Keele University, prof. Chris Exley, stwierdził w swoich badaniach, że podawanie pacjentom cierpiącym na Alzheimera codziennie litra wody z wysoką zawartością krzemu powodowało u nich zwiększone wydalanie glinu wraz z moczem. Badanie trwało zaledwie 12 tygodni: niektórzy pacjenci odnotowali kliniczną poprawę stanu zdrowia już po tak krótkim czasie.

Jak dostarczyć organizmowi krzem?

Krzem jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi, jednak nie występuje w stanie wolnym ani też nie jest łatwo wchłaniany przez organizm człowieka w postaci SiO₂ – krzemionki – budującej skorupę ziemską (najczęstszą postacią krzemionki SiO₂ jest kwarc, czyli piasek). Dobrym sposobem dostarczenia go organizmowi jest spożywanie bogatych w krzem warzyw i owoców (tam krzem występuje w formie kwasu krzemowego, dużo lepiej przyswajalnego niż SiO₂)

Należy pamiętać, że pomimo stosowania diety bogatej w produkty z wysoką zawartością krzemu, suplementacja może okazać się niewystarczająca. Osobom, które chciałby zapewnić swoim organizmom odpowiednią dawkę krzemu organicznego, polecamy SiVita Krzem organiczny