Jelita – jedne z ważniejszych narządów w naszym ciele

W świetle najnowszych odkryć naukowych, coraz częściej podkreśla się rosnącą rolę jelit w zachowaniu zdrowia i równowagi oraz oczyszczanie organizmu. Ich funkcja nie ogranicza się jedynie do trawienia i wydalania pokarmów – odgrywają także kluczową rolę w gospodarce odpornościowej człowieka.

Ekosystem jelitowy,

czyli bakterie zasiedlające jelito (jest ich prawie tak dużo, jak neuronów w naszym mózgu!) u zdrowych jednostek żyją w symbiozie i równowadze, która pozwala realizować im różnorakie zadania – między innymi zabezpieczenie układu krwionośnego przed wnikaniem szkodliwych substancji. Jeśli nasza mikrobiota jelitowa jest zaburzona (co wspomagają takie czynniki jak stres, choroby, czy przyjmowane leki), toksyny przenikające do jelita przedostają się także do wątroby (krążenie wątrobowo-jelitowe), będącej ostatnim bastionem ochronnym organizmu.

Jelito - ekosystem

źródło: google.com

Nasze wątroby nie są jednak niezniszczalne – ich funkcja metabolizująca i neutralizująca jest stopniowo osłabiana przy wzroście przepuszczalności drobnoustrojów przez jelito. Jeśli nie podejmiemy próby naprawy tych procesów i przywrócenia równowagi jelitowej, może to prowadzić do szeregu poważnych zaburzeń. Te zaburzenia to chwilowe upośledzenia funkcji wątrobowych. W dalszych etapach może dochodzić do zmian o charakterze przewlekłym: marskość, zapalenie i toksyczne uszkodzenie wątroby.

Choroby związane z jelitami

źródło: google.com

Zależność pomiędzy utrzymaniem prawidłowej mikroflory bakteryjnej jelit, a problemami hepatologicznymi każe nam zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, mogącymi zapobiec rozwojowi chorób i dążącymi do poprawy procesów trawiennych w naszych ciałach. Jedną z opcji może być probiotykoterapia – odpowiednio dobrana suplementacja probiotyczna, zapobiegająca nadmiernemu obciążeniu wątroby i oczyszczeniu organizmu. Polecana jest także u osób, które już borykają się z problemami wątroby. W obydwu przypadkach probiotyki mogą być traktowany albo jako czynnik naprawczy uszkodzonej mikroflory jelitowej, a także redukujący nadmierną przepuszczalność jelit. Korzystne działanie terapii probiotycznych zostało potwierdzone w szeregach badań klicznych. Poznaj oczyszczanie organizmu od drMellera.

Probiotyki

źródło: google.com