5 domowych sposobów na wykorzystanie ziół

Ogródek ziołowy to rzecz, o której warto pomyśleć w także w domu! Najczęściej uprawiamy zioła w kuchniach bądź spiżarniach – na parapetach, półeczkach bądź instalacjach ściennych.

Oprócz walorów estetycznych – to cudowna ozdoba każdego pomieszczenia – służą nam jako świeże przyprawy do potraw. Jajecznica ze świeżym szczypiorkiem? Herbatka z melisy? Proszę bardzo! Jednak zioła przydają się nie tylko w gotowaniu i diecie. Przedstawiamy 5 domowych sposobów, w jaki można wykorzystać nasze ogródki ziołowe.

1. Ziołowa woda zapachowa – własną, unikalną kompozycję zapachową możesz stworzyć mieszając swoje ulubione zioła z wódką lub – jeśli unikasz alkoholu – z olejkiem eterycznym. Do tego estetyczne, szklane opakowani i voila!

Ziołowa woda zapachowa

2. Pielęgnacja włosów – do włosów przetłuszczających się stosuj lawendę, natomiast rozmaryn nadaje się do pielegnącji codziennej każdego rodzaju włosów. Nakładaj bezpośrednio na skórę głowy lub stwórz z niej własny olejek.

Lawenda na włosy

3. Bezsenność – lawenda jest również doskonałym lekiem na bezsenność. Zasusz ją w woreczku i powieś nad łóżkiem. Spokojny sen gwarantowany.

4. Płyn do mycia naczyń – dodając do niego rozmaryn, zmywanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. I pięknie pachnące.

5. Balsamy i kremy – skorzystaj ze sprawdzonych przepisów, tworząc kompozycje zarówno pielęgnujące, jak i kojące dolegliwości . Mięta jest idealna na ból głowy.